Igrač bowlinga kuglu stavlja u svoju dominantnu ruku tako da palac, srednji prsti i prstenjak umetne u rupe na kugli. Kugla mora ležati na dlanu tako da je igrač može zanjihati bez poteškoća. Tokom celog bacanja prsti ostaju u rupama, a dlan se uvek mora nalaziti ispod i iza kugle.
Bowling je jedini sport u kojem igrač mora teški objekt precizno baciti na udaljenost od skoro 20 metara. Iz ovog razloga izuzetno je važno kako igrač izbacuje kuglu. Igrač mora stajati na zaletištu dovoljno daleko od staze da bi mogao napraviti četiri koraka. Gornji deo tela i ruka s kojom igrač baca kuglu trebali bi ostati opušteni. Tokom celog zaleta i izbačaja pogled mora biti na meti. Prilikom prvog koraka lagano gurnete kuglu ispred sebe i pustite je da se zanjiše. U četvrtom koraku leva noga (za dešnjake) trebala bi se otklizati po zaletištu između 30 i 50 cm, a igrač bi kuglu trebao lagano ispustiti na stazu. Nakon što je kugla napustila ruku, ruka i dalje treba nastaviti zamah prema napred i prema gore.
Bowling je igra u kojoj je cilj srušiti što više čunjeva. Jedna igra sastoji se od 10 okvira. Jedan okvir sadrži 10 čunjeva koji su složeni u trougao. U svakom okviru igrač prvo baca u sve čunjeve, a ako je nakon tog bacanja ostalo još čunjeva koji stoje, igrač u drugom bacanju može pokušati srušiti i taj ostatak.
Na kraju zaletišta postoji plava crta koja označava početak staze. Svaki prelazak te linije se smatra prestupom i bacanje se broji kao promašaj.
Prilikom zbrajanja rezultata postoje 3 pravila:
Bowlingaši savršenom igrom zovu igru u kojoj je igrač srušio 12 uzastopnih ”strike-ova”. Koristeći gore navedeni sistem zbrajanja 12 uzastopnih strike-ova daje rezultat 300.